Translate

вторник, 1 март 2016 г.

in the kitchen with: me i guess... just a school project years ago.

ЧЕШКА КУХНЯ

Който бързо яде и бързо пие, не живее дълго
чешка пословица.


Кнедли със зеле и свинско-чешко национално ястие
Продукти
Приготовление:
1кг брашно
250 мл прясно мляко
1 яйце
1 кубче мая
щипка сол
½ стар хляб

За зелето и месото
½ кг свински врат
1 кисела зелка
2 с.л. свинска мас
½ ч.л. млян кимион
½ ч.л.  ким
сладък червен пипер
черен пипер



  1. Направете кратер от брашното и вътре изсипете половината от хладкото прясно мляко, в което предварително сте разтворили кубчето мая. И всичко това оставаме да се закваси.
  2. Прибавяме 2, 3 щипки сол, след което с дървена лъжица разбиваме яйцето и останалото мляко. После се добавя вода и бъркаме, докато тестото стане по-гъсто.
  3. Най-накрая омесваме и стария хляб, който трябва да е поне на 2-3 дена, нарязан на едносантиметрови кубчета. Поръсваме получената топка с малко брашно, покриваме я с кърпа и оставаме за 45мин да втаса. Полученото кълбо разделяме на 8 части и всяка от тях правим на самунче. Варят се по 2 различни начина: или във вряща вода, докато изплуват, около 20 мин., или пък на пара.
  4. Щом са готови, с помощта на конец разрязваме самунчето на едносантиметрови филийки, които нареждаме в чиния и добавяме зелето със свинско.
  5. Зеле-свинско: Свинския врат го натриваме с кимион, малко сол и червен пипер, слагаме и лъжица мас и вкарваме във фурната за около час да се опече. От време на време поливаме със соса. Вадим  и нарязваме на хубави парчета, които объркваме с киселото зеле. Нарязано на дребно, объркано със зрънцата ким, разтопената свинска мас и червения пипер. Добавяме вода и оставяме да се задуши.






Кнедли с черен дроб
Продукти
Приготовление:
65 г брашно
 ( може картофено)
¼ л прясно мляко
1 яйце
400 гр. бял хляб
250-300гр. черен дроб
50гр. сланина
1 глава кромит лук
лимонова кора
сол


Белият хляб се нарязва на кубчета. Черният дроб, сланината и лукът се смилат и заедно с подправките се прибавят към хляба. Млякото, яйцето и брашното се разбиват, изливат се върху хлебно-месната смес, размесват се и се оставят да престоят около 20 мин. покрити.
След това се подправят със сол и по желание и с магданоз и настъргана лимонова кора. От сместа се оформят кнедли, овалват се в картофено брашно и се варят в  кипящата подсолена вода на слаб огън 10-15мин.

  


Вити Кнедли
Продукти
Приготовление:
750г картофи
125г пшеничено
брашно
100гр.картофено
брашно
2 яйца
сол
щипка индийско орехче
 плънка
Сварените предния ден картофи се настъргват и с брашно,  яйца и подправки бързо се замесват на тесто. То се разточва на пласт с дебелина ½ см,  реже се на ивици, широки 8см и дълги15см, които се наръсват с плънка. Всяко парче се навива и ръбчетата отстрани се притискат. Варят се около 20мин на слаб огън в подсолена вода. След като се изцедят добре, нареждат се в предварително затоплена чиния. Като плънка може да се използува варено месо или зеленчук, който леко е задушен с мазнина, лук,  подправки или сланина Подходящи за плънка са и гъбите. Витите кнедли се сервират или с прясна салата, или с топъл сос от зелени подправки.Ако са безмесни, поднасят се с месо .





Чешки орехови кифли
Продукти
Приготовление:
300г брашно
 10г мая
8 с. л. прясно мляко
щипка сол
90г захар
40г.маргарин
1 яйце
15г деликатесен маргарин
125г орехови ядки
½ пакетче ванилия
лимоново-захарна глазура


От брашното, маята, млякото, солта, 50 г захар, маргарина и яйцето се приготвя тесто.  Оставя се да втаса и се разточва на не много тънък блат. Изрязват се триъгълници и се намазват с разтопения маргарин. Настърганите орехи и останалата захар се препичат до златистокафяво и се смилат.Прибавят се ванилията и толкова вода, че да се получи смес, с която може да се маже. С нея се покриват тестените парчета. Те се разточват и се оформят кифличките. След повторно кратко втасване се нареждат в тава, намазана с масло и се пекат около 20 мин на силен огън(до златистокафяво). Докато са още топли, покриват се с лимонова глазура. 



i end up doing  : 
ЧЕШКИ РОЛЦА


Продукти:
1.      шунка
2.      1 бр. яйце
3.      майонеза
4.      руска салата
5.      кисели краставички
6.      сол

     Приготвяне:
  • Шунката се нарязва на тънки правоъгълни филийки с правоъгълна форма.
  • Киселите краставички  и се нарязват на дължина, за да добият форма на платно.
  • Сварява се яйцето
  • Руската салата се разпределя върху правоъгълните парчета шунка и след това се навиват на ролца.

 *




Česká republika
source:wikipedia ( not mine translation) 
Националното знаме на Чехия //История --- Традиционните цветове на Чехия са бял и червен и присъстват в гербовете на Бохемия и Моравия още от средновековието. След разпадането на Австро-Унгария през 1918 г. Чехия влиза в състава на Чехословакия и първоначално знамето на новосъздадената държава представлявало две хоризонтални цветни полета - бяло отгоре и червено отдолу. През 1920 г. към това знаме бил добавен и син триъгълник, повлиян от цветовете на словашкото знаме и панславянските цветове. Флагът е официално приет за символ на страната от Народното събрание на Чехословакия на 30 март 1920 г. От тогава то се използва без прекъсване като официален символ на Чехословакия, а след 1990 г. и на Чехия.

Чехия е вътрешноконтинентална страна в Централна Европа, със столица Прага. Тя граничи с Полша на север, Германия на север и запад, Австрия на юг и Словакия на изток. Включва историческите области Бохемия, Моравия и Чешка Силезия . { град Пилзен в Чехия е географският център на Европа }
Чешката република е парламентарна република.
Административно Чехия се състои от 13 края и един столичен окръг.




§  История на Чехия.

През 56 век на територията на Чехия преобладават славянските племена. Още от края на IX век на територията на бъдещото Чешко княжество възникнали два племенни съюза : - Чешки - в северозападните земи, с център Прага: оглавен от князе от рода Пшемисловичи (първата чешка владетелска династия); - Зличански - в югоизточните земи, с център Либице: начело с князе от рода Славниковичи; През целия X и XI век князете се опитвали да се справят с родовата аристокрация, т. нар. лехи. Борбата се изострила особено по времето на князете Болеслав I Грозни (935 - 967 г.) и Болеслав II (967 - 999 г.) и като резултат от нея към 999 г. бил изтребен целият род на Славниковичите, а Либице бил разрушен. Същевременно се увеличил и натискът от страна на Германия и последователно князете Вацлав I и Болеслав I Грозни признали зависимостта си съответно от Хенрих I Саксонски и Отон I. През 973 г. епископството в Прага било подчинено на германската митрополия в Могунция. По времето на княз Бржетислав I (1034 - 1055 г.) било записано чешкото обичайно право и били фиксирани принципите на сеньориалните отношения между чешкия княз и германския император. Империята се нуждаела от съюзници и като израз на благодарност към чешкия си васал през 1086 г. император Хенрих IV дал пожизнена кралска титла на Вратислав II (1061 - 1092 г.). Към края на XI в. старата родова аристокрация (лехите) били окончателно заменени с нова военно-службена и постепенно феодализираща се аристокрация, тясно свързана с княжеската власт. От втората половина на 12 век Чешката държава става кралство в състава на Свещената Римска империя. Важни елементи от историята на Чехия са национално-освободителното и антикатолическото движения — Хуситкото движение (виж Ян Хус) в първата половина на 15 век. През 1526 г. Чехия е включена в империята на Хабсбургите като автономна област. В края на 18 век се заражда чешкото национално движение („будители“), което през 30-те–40-те години на 19 век придобива политически характер. През 1867 г. Чехия влиза в австрийската част на Австро-Унгария. С разпадането на Австро-Унгария през 1918 г. Чехия влиза в състава на Чехословакия. В началото на 1938 г. Чехия отстъпва на Германия т. нар. Судетска област, а през 1939 Германия окупира цяла Чехия (протекторат Бохемия и Моравия). На 9 май 1945 г Съветската армия освобождава Прага. Чехия и Словакия се обединяват в Чехословакия. След промените от 1989 г. през 1993 г. Чехословакия се разпада и от тогава Чехия е суверенна държава.

През 1999 г. Чехия е приета в състава на НАТО, а от 1 май 2004 г. е пълноправен член на Европейския съюз.

Няма коментари:

Публикуване на коментар